Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Епітеліальний куприковий хід (кіста куприка) – це придбана або вроджена патологія в крижово-куприкової області, викликана утворенням під шкірою в міжсідничній складці порожнини у вигляді тунелю або каналу покритої зсередини епітелієм, який має властивості звичайної шкіри (наявність волосяних фолікул, сальні та потові залози). Ця порожнина перебуває на глибині 2-3 см, ніяк не пов’язана з куприком і кістками, може має один або кілька виходів на поверхню шкіри.

Дана патологія найчастіше розвивається внаслідок порушення внутрішньоутробного розвитку. Іншою причиною утворення епітеліального куприкового ходу може бути неправильний ріст волосся, що врізаються в шкіру. Дана патологія ще називається хвороба “джипа” оскільки розвивається частіше у чоловіків зі смаглявою шкірою, підвищеної волосистістю, зайвою вагою, з глибокої міжсідничною складкою, що ведуть сидячий спосіб життя (водії, трактористи, офісні працівники і т.д.)
Кіста куприка може ніяк не виявляти себе протягом багатьох років і пацієнт може навіть не знати про її наявність.

У разі, якщо в отвори кісти потрапляє інфекція або при травмі в куприковому ході розвивається запальний процес. Це призводить до збільшення в розмірах епітеліального куприкового ходу і руйнування його стінок. Запалення переходить на навколишню клітковину.

Безпосередньо до загострення та утворення копчикового свища призводять:

 • сидяча робота і зайва вага;
 • недотримання правил гігієни;
 • надмірний волосяний покрив;
 • підвищена пітливість;
 • постійне травмування;
 • супутні захворювання (цукровий діабет, дисгормональні порушення).

Симптоми епітеліального куприкового ходу

Загострення захворювання проявляється такими симптомами, як:

 • дискомфорт в області куприка і попереку;
 • набряклість на шкірі в крижово-куприкової області;почервоніння шкіри в проекції знаходження кісти;
 • гострі або тупі болі, розпираючого та сіпающого характеру в залежності від тяжкості захворювання в проекції куприка під час сидіння або швидкої ходьби, бігу.

При зволіканні або відсутньості лікування запалення прогресує, кіста нагноюється, розвивається абсцес. Спостерігається загальна інтоксикація, слабкість, підвищується температура тіла, з’являються головні болі, нудота. З норицевого отвору може виділятися гнійне виділення.

Хронічна форма захворювання призводить до серйозних ускладнень:

 • розкриття оболонки кісти, інфікування навколо лежачих тканин, розвиток флегмони з подальшим поширенням її гнійного вмісту в малий таз, кісткові структури куприка і крижів, м’які тканини спини і т.д .;
 • інфікування крові з розвитком сепсису;
 • і самий сприятливий результат – розкриття гнійного абсцесу назовні у вигляді свища.

Лікування епітеліального куприкового ходу

Епітеліальний куприковий хід – це потенційне вогнище запалення з формуванням гнійних інфільтратів і свищів. Консервативні методи лікування можуть дати лише тимчасовий результат. Для виключення рецидиву необхідно хірургічне видалення кісти куприка. Краще видалити куприковий хід перш, ніж почався запальний процес.

В медичному центрі ТОВ «ВЕРБА МЕДІКАЛ» таку операцію проводять досвідчені лікарі проктологи, використовуючи радіохірургічний скальпель. Якщо операція проводиться до початку запалення або на ранніх стадіях розвитку захворювання, то повторних операцій не знадобиться. Повернутися до повноцінного життя пацієнт зможе вже протягом тижня.

Записатися на прийом до проктолога нашої клініки можна, заповнивши форму записи на сайті або замовте зворотний дзвінок. Своєчасне звернення до лікаря – запорука швидкого та успішного лікування!