Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ректоцеле це патоллогія, виражена в випинанні передньої стінки прямої кишки в бік піхви (переднє ректоцеле), або протилежної стінки прямої кишки до анокопчіковой зв’язці (заднє ректоцеле). Часто супроводжується порушенням дефекації.

Причини і симптоми ректоцеле

Найчастіше захворювання розвивається після перенесених складних пологів, в результаті яких може відбутися ослаблення ректовагінальной перегородки – стінки між кишкою і піхвою. Серед інших причин виникнення патології можна виділити:

 • порушення мікроциркуляції крові та лімфи в органах малого тазу;
 • зниження рівня естрогенів;
 • ожиріння;
 • малорухливий спосіб життя;
 • наявності хронічних захворювань, що збільшують тиск в блюшіні;
 • захворювання жіночої статевої сфери;
 • фізичні перевантаження.

Найбільш часто захворювання зустрічається у жінок віку старше 50 років (приблизно 40-60%), у віці до 50 років – 15-30%.

Небезпека захворювання, крім іншого, полягає в тому, що на початковій стадії патологія не викликає сильного дискомфорту або інших симптомів. Виявлення ректоцеле в початковій стадії можливо при плановому гінекологічному огляді. Розвиток патології відбувається поступово. З’являються такі симптоми, як:

 • помилкові позиви до спорожнення кишківника;
 • напружена дефекація;
 • твердий сегментований стул;
 • відчуття неповного випорожнення;
 • постійне відчуття дискомфорту в області заднього проходу.

Дане захворювання має замкнутий цикл розвитку. Через випинання кишки ускладнюється дефекація, що призводить до необхідності тужитися. Це, своєю чергою, призводить до підвищення внутрішньочеревного тиску, що посилює хворобу.

Подальший розвиток захворювання призводить до травмування слизової оболонки анального каналу, що викликає ряд супутніх проктологічних захворювань, таких як: хронічний геморой; анальні тріщини; свищ прямої кишки; криптит і інші.

Крім цього, відсутнє або тривале лікування може призвести до випадання внутрішніх статевих органів або матки.

Лікування ректоцеле

Визначають три стадії розвитку захворювання.

1-я стадія характеризується незначним ускладненням дефекації. При ректальному дослідженні пальпується випинання передньої стінки прямої кишки невеликого розміру. Зазвичай на першій стадії відсутні скарги та захворювання виявляється тільки в ході обстеження, викликаного іншими захворюваннями. Лікування ректоцеле на першій стадії – консервативне. Призначаються пробіотики, фізіотерапія, ЛФК та ​​м’які проносні. Комплекс препаратів і процедур спрямований на зміцнення м’язів тазового дна, відновлення регулярності дефекації. Також необхідна певна дієта з включенням в раціон високоволокністих продуктів і великої кількості рідини.

2-я стадія проявляється відчуттями неповного випорожнення. Випинання кишки ставати більше, утворюючи «кишеню», в якому починають накопичуватися залишки фекальних мас. На цій стадії пацієнти часто займаються самолікуванням, намагаючись проносними препаратами полегшити процес дефекації. Це призводить до тимчасового полегшення і до ускладнень самого захворювання.

Лікування ректоцеле на другій стадії консервативним методом може виявитися недостатнім. Можливо хірургічне втручання.

3-тя стадія розвитку ректоцеле характеризується частими помилковими позивами до дефекації та неможливості звільнити кишечник без допомоги рук. При дефекації доводитися натискати на промежину або задню стінку піхви.

Лікування ректоцеле 3-й стадії найчастіше хірургічне. Проводиться видалення частини прямої кишки що випинається і зміцнення ректовагінальной перегородки.

Лікування ректоцеле в медичному центрі ТОВ «Верба Медікал»

Встановити діагноз ректоцеле на будь-якій стадії розвитку зможуть кваліфіковані лікарі проктологи нашої клініки вже при первинному огляді. При відсутності необхідності хірургічного втручання, лікар призначить комплекс необхідного лікування індивідуально для кожного пацієнта.

Хірургічна операція проводиться малоінвазійними методиками з використанням ультразвукового устаткування, безболісно і без тривалого післяопераційного періоду. При необхідності лікар проктолог нашої клініки проведе лікування супутніх проктологічних захворювань, викликаних ускладненням ректоцеле.