Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Гіпергідроз – це підвищене потовиділення всього тіла або окремої ділянки шкіри, може патологічно посилюватися при хвилюванні, негативному емоційному стані, під час стресу або при фізичному навантаженні.

Види гіпергідрозу

Гіпергідроз підрозділяється на кілька видів:

 • Загальний гіпергідроз (генералізований). Характеризується підвищеним потовиділенням по всій поверхні тіла.
 • Локальний гіпергідроз. Може проявлятися на будь-якій ділянці тіла, але найчастіше в пахвових областях, на обличчі, долонях і стопах.
 • Первинний гіпергідроз – це індивідуальна особливість, яка з’являється з невідомих причин і характеризується підвищеною реакцією на звичайні ситуації і стимули.
 • Вторинний гіпергідроз. Розвивається на тлі деяких захворюваннях і зазвичай носить генералізований характер.

Найбільш часто зустрічається пахвовий гіпергідроз у 10-15% людей.
Розрізняють декілька ступенів тяжкості гіпергідрозу:

І ступінь. Потовиділення практично непомітно і не заважає звичного життя.
ІІ ступінь. Потовиділення може заважати повсякденному житті, але захворювання переноситься відносно легко.
ІІІ ступінь. Захворювання доставляє серйозні незручності.
ІV ступінь. Істотно заважає людині вести повсякденне життя. Можлива поява почервоніння, набряклості, болю на залучених ділянках тіла, з’являються проблеми в спілкуванні між людьми, виникає постійне відчуття тривоги, часте серцебиття.

Діагностика захворювання

 • Консультація і огляд лікаря.
  Пацієнти скаржаться на появу мацерації, неприємного запаху від тіла, одягу, взуття. Можлива поява мокрих плям і фарбування одягу. Відзначають дратівливість, зниження якості життя.
  Під час прийому лікар звертає увагу на провокуючі фактори, різні супутні захворювання (цукровий діабет, ожиріння, гіпоглікемія, тиреотоксикоз, вегето-судинна дистонія, хвороба Паркінсона, сирингомієлію, деякі злоякісні пухлини і т.д.) які можуть викликати розвиток хвороби. При необхідності призначає дообстеження у суміжних фахівців.
 • Проведення проби Мінора (йодо-крохмальний тест)
  Даний тест визначає площу та інтенсивність потовиділення. При проведенні обстеження доктор завдає на досліджувану область розчин Люголя, дає йому висохнути і потім розпиляє крохмаль. Ділянки де підвищено потовиділення забарвлюються в фіолетово-чорний колір.
 • Гравіметричний та хроматографічний метод. Ці методи використовуються вкрай рідко.

Сучасні методи лікування гіпергідрозу

Діагностіка та лікування гіпергідрозу лежить в області медичної косметології. Методи лікування залежать від ступеня захворювання і визначаються тільки лікарем при первинному огляді.

Місцеве лікування

Антиперспіранти і дезодоранти в чому різниця:

 1. Антиперспірант захищає від поту блокуючи його виділення, а дезодорант – від запаху, зменшуючи кількість мікроорганізмів, які і дають неприємний запах.
 2. Антиперспірант працює протягом доби, а дезодорант – всього кілька годин.
 3. Антиперспірант використовується тільки в пахвових областях, а дезодорант – на будь-якій ділянці тіла.
 4. Антиперспірант застосовується один раз на добу, а дезодорант – багаторазово протягом дня.

Таким чином дезодоранти – це не ліки, а засіб догляду. Антиперспіранти можуть використовуватися як лікарський засіб, активним дійовним компонентом яких є: алюмохлоріди (20%), алюмогідрохлоріди (15%) або алюмохлорідгексагідрат (20%), форма-гель (3,7% формальдегіду). Дані препарати забезпечують терапевтичний ефект до декількох днів.

Ботокс або диспорт

Препарати, які містять ботулотоксин, мають властивість блокувати нервово-м’язову передачу, тому широко застосовуються в косметології для розгладжування зморшок на обличчі. Ці ж властивості роблять їх ефективними і при лікуванні гіпергідрозу. Вони вводяться в зони підвищеного потовиділення шляхом ін’єкцій для блокування нервових закінчень, які активізують потові залози. Звичайно потрібно кілька уколів, але їх дія обмежена певним періодом (приблизно півроку), після чого доведеться повторити курс терапії.

Антихолінергічні препарати

Ці лікарські засоби блокують послані потових залоз нервові імпульси. Позитивний ефект спостерігається приблизно через два тижні після початку терапії, однак ці препарати слід приймати з обережністю при атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, а також в разі проблем з серцем, печінкою та нирками.

Досвідчені лікарі дерматокосметологи в нашому медичному центрі ТОВ «Верба Медікал» проведуть ретельний огляд, при необхідності призначать додаткові аналізи або консультацію у суміжних фахівців. І тільки після цього, спільно з пацієнтом, підберуть найбільш ефективний метод лікування гіпергідрозу.