Skip to content Skip to footer

Демодекоз шкіри і причини його виникнення

Демодекоз – це не присутність кліщів на шкірі, а висока їх щільність. Мікроскопічні кліщі роду Демодекс (Demodex folliculorum і Demodex brevis), відносяться до умовно-патогенної мікрофлори, він виявляється в 80% випадках на шкірі здорових людей. В середньому на шкірі людини виявляється 1-2 кліща на 1 см2, при демодекозі їх кількість може досягати 60 на 1 см2. Діагноз демодекоз використовується тільки в пострадянських країнах, європейські та американські дерматологи не використовують даний діагноз.

До сих пір немає єдиної теорії, чому виникає запалення і починають швидко розмножуватися кліщі. Однак є ряд факторів, які провокують розвиток демодекозу:

 • Порушення регуляції продукції шкірного сала (жирна шкіра, себорея, вугровий хвороба (акне), рожеві вугри, інше);
 • Неправильний догляд за шкірою обличчя, рясне використання косметичних засобів;
 • Тривале застосування зовнішніх кортикостероїдів;
 • Порушення харчування (вживання великої кількості цукру, газованих напоїв, гострих приправ, кави, алкоголю і інше);
 • Шлунково-кишкові захворювання;
 • Ослаблення імунної системи;
 • Гормональні порушення, ожиріння;
 • Психоемоційні переживання.

За однією з теорій демондекоз виникає в результаті того, що під впливом певних чинників демодекс більш глибоко проникає в шкіру з волосяного фолікула і починає швидко розмножуватися. Формується колонія кліщів (демодекозне вогнище). Паразити руйнують епітеліальні клітини, порушується епітеліальний бар’єр, що призводить до потрапляння продуктів їх життєдіяльності (антигенів) в навколишні тканини. Це в свою чергу викликає реакцію гіперчутливості уповільненого типу (антиген-антитіло), виникає лейкоцитарна інфільтрація шкіри і запалення навколишніх тканин з утворенням гранульом, папулезной і пустулезной висипу. Приєднання вторинної інфекції значно погіршує перебіг захворювання.

Методи діагностики демодекозу

 1. Опитування, огляд уражених ділянок шкіри і виявлення факторів розвитку. Крім цього виконується оцінка ступеня жирності і вологості шкіри, її еластичність, кількість пір, наявності рубцевих змін і пігментації.
 2. Мікроскопічний аналіз шкіри (скотч-проба, зішкріб, екстракція ураженого волосяного фолікула). Є основним методом діагностики, який дозволяє безпосередньо побачити і підрахувати кількість демодекозних кліщів на 1 см2.
 3. Скотч-проба (неінвазивна поверхнева біопсія) виконується наступним чином. На покривне скло наноситься крапля клею ціаноакріла, потім скельце прикладається до ураженої ділянки на 1 хв. Після видалення на склі залишається верхній шар епідермісу і вміст сальних залоз, що дозволять безпосередньо побачити, оцінити стадії розвитку кліща, ступінь поширеності та підрахувати їх кількість при мікроскопії. Для отримання достовірного і об’єктивного обстеження слід за 3 дні відмовитися від використання косметичних засобів, лікувальних мазей, а за добу утриматися від умивання обличчя і протирання будь-якими очисними засобами.
 4. Біопсія шкіри (panch- або sheave-біопсія) це найвірогідніший метод, однак більш травматичний. Біопсія шкіри проводитися під місцевою анестезією за допомогою спеціального трубчастого ножа (panch-біопсія) або скальпеля (sheave-біопсія). Отриманий матеріал фіксується у формаліні протягом доби і забарвлюється. Це дозволяє побачити повністю сальну залозу і навколишні її тканини з демодекозного кліщем.

Лікування демодекозу

Демодекоз не є окремим захворюванням, він часто може ускладнювати інші хронічні хвороби шкіри, наприклад розацеа. Підтвердити або виключити діагноз може тільки лікар. Пам’ятайте, що самолікування в кращому випадку буде неефективним, в гіршому – викличе значні ускладнення.
Записатися на прийом ви можете на цій сторінці нашого сайту.