Skip to content Skip to footer

З моменту весняного потепління і до перших осінніх заморозків людини оточує безліч комах і членистоногих. Одним з поширених представників типу членистоногих є іксодові кліщі.

Іксодові кліщі є тимчасовими паразитами тварин і людини і живляться їх кров’ю. Самі по собі іксодові кліщі не становлять загрози для здоров’я людини, однак вони переносять збудників багатьох інфекційних хвороб, якими заражають людей при укусі.

В Україні найбільш поширеною інфекцією, яка передається через кліщів є системний кліщовий бореліоз або хвороба Лайма.

Системний кліщовий Лайм-бореліоз – інфекційні трансмісивне природно-осередкове захворювання, яке викликає спірохета Borrelia burgdorferi. Borrelia проходить три стадії розвитку і може вражати майже всі системи органів.

  • Стадія 1: є червона пляма, що нагадує мішень (мігруюча еритема), і розвиваються грипоподібні симптоми, включаючи лихоманку, головний біль і алтралгіі.
  • Стадія 2: виникають симптоми ураження серцево-судинної і нервової систем.
  • Стадія 3: стійкий артрит і хронічні неврологічні симптоми.

Три стадії можуть переходити одна в іншу або протікати окремо.

Еритема не свербить в більшості випадків і не болить, з’являється в перші дні після укусу (зазвичай 3-7 день). Без лікування пляма проходить за 2-3 тижні, в окремих випадках можуть бути рецидиви або множинні осередки (не тільки в місці укусу). Якщо на цьому етапі не почати антібіотікотерапію- хвороба, найімовірніше, пошириться, що призведе до поразки інших органів і систем.

Що робити при укусі кліща?

Не знімайте кліща самостійно! Бажано, щоб це зробив фахівець в клініці. При цьому дуже важливо витягти тільце членистоногого повністю, щоб його ротова частина (хоботок) не залишилася в шкірі. Обробити місце укусу антисептиком. Далі доктор- інфекціоніст призначає профілактичне лікування.

Профілактика укусів кліщів

Неспецифічні профілактичні заходи передбачають уникнення укусів кліщів із застосуванням закритого одягу, головних уборів, репелентів, взаємоогляд. На одяг можна наносити спрей-репелентамі з перметріном. Специфічна профілактика ЛБ в Україні не розроблена.

Буває, що пацієнт не помічає, що його вкусив кліщ. Але якщо Ви помітили дивну пляму на шкірі, якщо при цьому у Вас є стан, що нагадує ГРВІ – не тягніть, відразу звертайтеся до лікаря! Тільки вчасно призначене лікування допоможе уникнути ускладнень.