Skip to content Skip to footer

Бородавки, папіломи, кондиломи. Що робити?

Бородавки, папіломи та кондиломи відрізняються один від одного формою (по виду нагадувати родимку, вузлик або пипка, на ніжці або без неї, з шорсткою або гладкою поверхнею), кольором (коричневого, сірого або тілесного, кольору) і локалізацією. Але все це різні прояви одного вірусного захворювання – вірус папіломи людини (ВПЛ)

Небезпека бородавок, папілом або кондилом

Вірус папіломи людини (ВПЛ) присутній практично у 80% людей. Може проявитися відразу або через тривалий час. Один з ключових чинників його прояви є ослаблена імунна система. В даний час виявлено понад 100 типів ВПЛ. Одні типи ВПЛ виявляються на шкірі, інші, наприклад, ВПЛ 6, 11, 16, 18, 30, 31, 33 вражають слизові оболонки.

Прояви цього вірусу – кондиломи, бородавки, або папіломи, це своєрідний резервуар для нього, в якому він накопичується і може вбудовуватися в ДНК клітин епітелію або слизової. При цьому вірус викликає зміни в клітинах, які можуть сприяти розвитку ракової пухлини. Існує ряд типів ВПЛ високого онкогенного ризику. Наявність в організмі таких типів вірусу підвищують ймовірність розвитку онкозахворювання в 60 разів, в першу чергу раку статевих органів, як у чоловіків, так і у жінок.

Проникнення вірусу в шкіру або в клітини слизової може відбуватися через мікротріщини, подряпини, але також ВПЛ може просочуватися і без будь-яких ушкоджень. Вірус папіломи людини (ВПЛ) переноситися лусочками, які злущуються з новоутворень і уражених ділянок. Передаватися від людини до людини вірус може при тісному фізичному контакті, під час статевого акту. Але так само заразитися вірусом можна через звичайні побутові предмети, наприклад, рушники, гігієнічні приладдя, інструменти для манікюру і т.д. Від моменту зараження до прояву ВПЛ може пройти до пів року.

Новоутворення, які розташовуються в пахвовій області, на підошвах ніг, в місцях тертя одягу, крім серйозного дискомфорту, являють ризик розвитку серйозних ускладнень. Пошкоджене новоутворення починає кровоточити та стає причиною зараження різними інфекційними захворюваннями.

Найчастіше бородавки та інші прояви ВПЛ можна виявити у дітей і дорослих до 30 років, у людей з хронічними шкірними захворюваннями, наприклад, псоріаз, дерматит, екзема, а так само у людей з ослабленою імунною системою. Часто вірус проявляється після перенесених запальних захворювань таких як, гепатити В і С, COVID-19 і ін.

Види прояву ВПЛ

Прояви ВПЛ, в залежності від локалізації, поділяються на такі види:

 1. Прості (вульгарні) бородавки. Круглі піднесення над шкірою, мають нерівну ороговілу поверхню. Найчастіше виявляються у школярів. Їх розташування може бути де завгодно, але найбільш часто розташовуються на пальцях рук, ступнях, ліктях, колінах, кистях. Так само можуть утворюватися на облямівці губ або слизової рота.
 2. Долонно-підошовні бородавки, є різновидом простих бородавок. Характеризуються щільністю утворень, виступають над шкірою у вигляді рогового нашарування до 1,0 см. Локалізуються, як видно з назви, на тильній стороні долонь і ступнях.
 3. Пласкі (юнацькі) бородавки. Виявляються переважно у дітей та підлітків. Мають гладку поверхню, невеличке підвищення над шкірою, можуть бути різної форми. Зустрічаються рідко. Зазвичай локалізуються на тильній стороні кистей і стоп, але можуть утворюватися на обличчі або слизової.
 4. Нитевидные папилломы представляют собой мягкие образования, обычно на ножке, темно-коричневого или телесного цвета. Их обычная локализация – на коже век, шее, в подмышечной области, паху, под молочными железами.
 5. Гострі кондиломи. Можуть бути прості у вигляді кульки або пірамідки, і складні, схожі візуально на кольорову капусту. Ці новоутворення на ніжці, розташовуються на слизовій оболонці і шкірі статевих органів (піхва, передодня, статеві губи, статевий член, сечовипускальний канал), навколо і всередині прямої кишки. Мають властивість швидко збільшуватися в розмірах і розростатися якщо вчасно не почати лікування.

Діагноз може бути встановлений тільки лікарем дерматовенерологом, гінекологом, проктологом, урологом в залежності від локалізації новоутворення. Видаленням таких новоутворень як правило займається хірург.

Коли необхідно звернутися до лікаря?

Будь-яке новоутворення, викликане вірусом папіломи людини – це привід звернутися до лікаря. Дані новоутворення спочатку є доброякісними та не завжди завдають дискомфорту, в окремих випадках візит до лікаря можна і відкласти. Однак слід негайно звернутися до лікаря, якщо бородавки, папіломи або кондиломи:

 • змінюють свій зовнішній вигляд (форму або колір);
 • стають болючими при натисканні;
 • кровоточать;
 • збільшуються в розмірах або поширюється на сусідні ділянки;
 • виникають в місцях, де можливе часте травмування новоутворення (під пахвами, на плечі в місці тертя ременя сумки, на ступнях і т.п.);
 • знову рецидивують (поновлюються) після видалення.

Методи лікування бородавок, папілом або кондилом

Питання видаляти чи не видаляти бородавки, папіломи або кондиломи не стоїть. Однозначно видаляти. Тому що з часом без лікування ці новоутворення можуть пошкоджуватися, передаватися контактним шляхом оточуючим, збільшуватися в розмірах, кровоточити, розростатися і перероджуватися в злоякісне новоутворення. Крім цього існує ризик зараження різними інфекційними захворюваннями.

Існує декілька методів видалення бородавок, папілом або кондилом:

 • Хімічний метод – це вплив на утворення спеціальними складами на основі чистотілу, розчину йоду, саліцилової, оцтової кислоти та інш. Це не найкращий метод лікування, оскільки в результаті тривалого впливу на шкіру цих агресивних речовин може виникнути опік, інфікування, рубцювання або розвинутися рак шкіри. Медичні клініки, які використовують не косметичний, а медичний підхід до видалення бородавок, такі як ТОВ «Верба Медікал» даний метод не використовують.
 • Медикаментозний метод – зараз з кремів і мазей з доведеною клінічною ефективністю в аптеці можна купити крем “Алдар” (5% р-н імиквімода). Цей метод підійде при одиничному новоутворенні, без ознак розростання або прогресування.
 • Кріодеструкція – це метод заморожування бородавок рідким азотом і їх подальшої деструкції (руйнування). Цей метод повинен виконуватися лікарем з використанням спеціального обладнання (кріодеструктора). В більшості випадків кілька разів.
 • Хірургічне висічення – проводитися за допомогою скальпеля під місцевою анестезією. Рекомендовано використовувати при видаленні пласких бородавок і новоутворень великого розміру.
 • Електрокоагуляція – висічення новоутворення за допомогою електричного струму з одночасним припіканням тканин. Метод застарів, може викликати значні косметичні рубцеві дефекти.
 • Радіохвильовий метод. Видалення новоутворення з використанням радіохвилі високої частоти. Щадний вплив радіохвилі на тканини забезпечує мінімальне пошкодження в області операційної рани та прилеглих тканин, що сприяє загоєнню без утворення грубого рубця.
 • Видалення за допомогою лазеру. Лазерне випромінювання перетворюється в тепловий вплив, що призводить до деструкції небажаного утворення. Даний метод не робить впливу на навколишні тканини, тому вважається найліпшим. Він виключає розвиток косметичних післяопераційних дефектів.

Кожен з перерахованих методів має свої особливості, показання та протипоказання, який з них вибрати вирішує лікуючий лікар та пацієнт.

Лазерне видалення бородавок в медичному центрі ТОВ «Верба Медікал»

При лікуванні долонно-підошовних і простих (вульгарних) бородавок в медичному центрі ТОВ “Верба Медікал” віддається перевага лазерному видаленню новоутворень, якщо первинний огляд пацієнта не виявив ніяких протипоказань.

Ми використовуємо при цьому новітнє обладнання – лазерну станцію EvoLINE, що об’єднує в собі неодимовий і олександритовий лазери. Процедура лазерного видалення бородавок, папілом і кондилом проходить безконтактно. Лазерна станція EvoLINE дає можливість абсолютно точного налаштування і повного контролю під час процедури, що повністю виключає ймовірність опіків, ушкоджень здорових клітин шкіри або інших побічних ефектів.

Лазерний промінь тепловим впливом руйнує новоутворення по верствах, впливаючи тільки на заражену ділянку. Здорові тканини шкіри не піддаються впливу і не травмуються. Головна перевага лазерного видалення бородавок полягає в тому, що знищуються всі заражені клітини, не залишаючи вірусу можливості до рецидиву.

Метод лазерного видалення бородавок це ще і високий косметичний ефект. Процедура залишає на місці новоутворення невелике заглиблення, яке затягується самостійно протягом 2-3 тижнів. Лазерне видалення бородавок або папілом не вимагає накладення швів. Після відновлення здорових тканин шкіри від операції не залишається жодного сліду.

Тривалість процедури 3-5 хв. Знеболення проводиться безконтактно – методом заморожування повітряною кріоустановкою. У більшості випадків потрібно лише один сеанс лазерного видалення бородавок і нема потреби в повторних або додаткових процедурах.

В окремих випадках після процедури може спостерігатися незначна запальна реакція та набряк, яка проходить самостійно протягом доби й не вимагає спеціального лікування.

Вікових обмежень для застосування лазера немає. Однак можуть бути протипоказання, які визначає лікар при первинному огляді. Серед загальних протипоказань можуть бути:

 • онкозахворювання;
 • ВІЛ, вірусні гепатити, цукровий діабет;
 • вагітність і період лактації;
 • загострення деяких хронічних захворювань;
 • інфекційні захворювання в період загострення;
 • психічні розлади;
 • важкі ураження серця.

У разі виявлення протипоказань до лазерної процедури, лікар порекомендує інший метод видалення бородавок папілом або кондилом.

Радіохвильове видалення бородавок, папілом і кондилом в медичному центрі ТОВ «Верба Медікал»

Одним з найбільш безпечних методів для безболісного видалення папілом і гострих кондилом є радіохвильовий метод.

У медичному центрі ТОВ “Верба Медікал” для радіохвильового видалення використовується апарат “Фотек”. У даного апарату є великий вибір регулювань сили та потужності, що дозволяє вибрати оптимальний режим для різних ділянок тіла. Видалення відбувається в результаті впливу високочастотних хвиль на тканини новоутворення без значного травмування та нагріву навколишніх тканин.

При використанні радіохвильового методу видалення виконується під місцевою анестезією (ультракаїн, лідокаїн і т.д.) без кровотечі та нагноєння рани, необхідності в накладенні швів немає. Загоєння відбувається швидко з гарним естетичним результатом.

Після видалення протягом перших 3-5 днів мочити рану не рекомендується. Сама рана обробляється розчином хлоргексидину (або бетадину) і присипається гентасептом до відторгнення скоринки.
У післяопераційному періоді слід використовувати фотозахисні креми, оскільки сонце може посилювати пігментацію рубця.

Методи профілактики появи і поширення бородавок, папілом або кондилом

 1. Обов’язково користуватися тільки індивідуальними засобами особистої гігієни (рушники, мочалки, гумові сандалі), особливо в місцях загального користування.
 2. При виконанні манікюру або педикюру користуватися виключно особистими або простерилізованими інструментами (ножицями, пилками, кусачками), а також не використовувати один і той же інструмент для ураженого і здорового нігтя.
 3. Намагатися не пошкоджувати, не гризти нігті, не голити, не стригти, не розчісувати уражені ділянки, оскільки це може призвести до поширення бородавок. Будь-які пошкодження на шкіри обробляти антисептиками.
 4. Використовувати презервативи при статевих контактах, особливо випадкових.
 5. Регулярно відвідувати дерматолога, уролога, гінеколога, це дозволяє виявити хворобу на ранній стадії. Обстеження варто проходити разом зі статевим партнером.
 6. Вести здоровий спосіб життя і підтримувати імунітет.

Лікарі медичного центру ТОВ «Верба Медікал» рекомендують з обережністю ставитися до косметичних салонів, що пропонують позбавлення від бородавок, папілом і кондилом, не маючи при цьому медичної ліцензії. А також настійливо не рекомендують займатися самолікуванням або відкладати «на потім» візит до лікаря.