Skip to content Skip to footer

Висока пітливість — чи потрібно лікувати і як?

Висока пітливість всього тіла або окремих його ділянок – це може бути абсолютно природна реакція організму на спеку або стрес. Але якщо раптом висока пітливість спостерігається в прохолодному приміщенні і в спокійному емоційному стані, швидше за все це вже захворювання, яке називається гіпергідроз. Що це за захворювання і як з ним боротися розповімо в цій статті.

Гіпергідроз – це надмірно підвищене потовиділення, викликане функціональним порушенням системи потовиділення. Виявляється по всьому тілу або на окремій ділянці. Це захворювання може посилюватися при негативному емоційному стані – стреси, хвилювання або просто при збільшених фізичних навантаженнях.

Захворювання має кілька ступенів тяжкості. Першу, найлегшу ступінь, людина взагалі не розпізнає як захворювання, відповідно не робить ніяких дій, спрямованих на лікування. Висока пітливість списується на природні причини. А тим часом захворювання прогресує.

Ступеня тяжкості гіпергідрозу

І ступінь. Потовиділення практично непомітно і не заважає звичного життя.
ІІ ступінь. Характеризується підвищеним потовиділенням, яке може завдавати певний дискомфорт. ІІ ступінь гіпергідрозу переноситься відносно легко.
ІІІ ступінь. Висока пітливість завдає серйозні незручності.
ІV ступінь. Істотно заважає людині вести повсякденне життя, викликає проблеми в спілкуванні, що тягне за собою психологічні проблеми, нервозність, відчуття тривоги. Можлива поява почервоніння, набряклості, болю на залучених ділянках тіла. Важка форма гіпергідрозу може стати причиною профнепридатність людини.

Тому не варто легковажно ставитися до гіпергідрозу, краще завчасно записатися до дерматолога і отримати консультацію фахівця. Це може запобігти серйозні ускладнення в життя. Навіть якщо потовиділення не сприймається як захворювання, і навіть якщо це так і є – консультація дерматолога ніколи зайвою не буде.

Причини гіпергідрозу

Гіпергідроз може бути первинним і вторинним (генералізований). Причинами первинного гіпергідрозу є індивідуальні особливості організму. Це може бути велика кількість потових залоз або висока чутливість до факторів, що викликають потовиділення. Часто цей вид гіпергідрозу носить спадковий характер.

Вторинний гіпергідроз може бути наслідком деяких захворювань ендокринної системи, хронічних інфекцій (наприклад, туберкульозу, малярії) або порушенням роботи нервової системи.

Дійсну причину високої пітливості може визначити тільки лікар після проведення огляду і додаткових аналізів. Але якою б не була причина – сучасні методи лікування гіпергідрозу дозволяють позбутися від цієї неприємної хвороби.

Як позбутися від високої пітливості

ДезодорантАнтиперспірант
Захищає від запаху поту впливаючи на мікроорганізми, що дають цей запах.Блокує виділення поту, впливаючи на потові залози.
Час дії обмежена кількома годинами.Діє протягом доби
Використовується на будь-якій ділянці тілаВикористовується в області пахв.
Може використовуватися багаторазово протягом дняВикористовується один раз на добу. Рекомендується використовувати ввечері.
Не є лікарським препаратом – це тільки засіб догляду.Може використовуватися як лікарський засіб забезпечує терапевтичний ефект від одного до декількох днів.

Однак антиперспірант хоч і можна розцінювати як лікарський засіб від гіпергідрозу, його ефективності буде достатньо тільки при першому ступені тяжкості захворювання. При більш складних випадках потрібні інші способи лікування.

Внутрішньошкірні ін’єкції ботулотоксину

Це ефективний і затребуваний метод лікування локального гіпергідрозу без істотних побічних реакцій, в разі відсутності ефекту на зовнішню терапію. Ефект від процедури заснований на тривалому дбайливому блокуванні ботулотоксином нервових імпульсів що надходять до потових залоз, що зменшує потовиділення до мінімуму.

Показанням до проведення процедури є пахвовий, долонний, підошовний гіпергідроз, а також висока пітливість в області обличчя, попереку, сідниць, пахових складок і т.д.

Протипоказання до проведення процедури можуть бути:

Абсолютні

 • Міастенія, міастеноподобние синдроми
 • Локальний запальний процес
 • Гостра фаза інфекційних захворювань
 • Вагітність / грудне вигодовування
 • Гемофілія
 • Гіперчутливість до компонентів препарату
 • Вік до 18 років

Відносні

 • Неврологічні захворювання в анамнезі
 • Хронічні захворювання в стадії загострення
 • Прийом антиагрегантів і антикоагулянтів
 • Період менструації

Хірургічне лікування

У разі неефективності консервативної терапії у хворих з пахвових (аксилярний) гіпергідрозом проводять хірургічне видалення потових залоз методом відкритого їх видалення або закритого підшкірного кюретажа (ліпосакції).

Ефективність цього методу обумовлена механічною деструкцією (руйнуванням) потових залоз, а також перетином найдрібніших гілочок симпатичного нерва в підшкірно-жирової клітковини. Іноді деструкції апікальних (пахвових) залоз виконують за допомогою лазера або радіохвилі.

Недоліком цього методу лікування є високий ризик операційних і післяопераційних ускладнень, а також тривалий реабілітаційний період.