Пн.- Пт. 09:00 - 17:00

Сб.        09:00 - 15:00

+38 050 407 77 87

verba.medical@gmail.com

Пр-т. М.Лушпи 31А

м. Суми

 

Водянка яєчок (гідроцеле)

Верба Медикал  >  Наші послуги   >  Урологія  >  Водянка яєчок (гідроцеле)

Гідроцеле або водянка яєчок – це патологічне скупчення рідини між парентеральною та вісцеральною оболонкою одного яєчка або обох, що приводить до збільшення розмірів мошонки. Захворювання вражає чоловіки будь-якого віку, починаючи з 2 років.

Класифікація і симптоми гідроцеле

Гідроцеле (водянка яєчок) в залежності від походження може бути вроджена (упродовж 1-2 років життя проходить самостійно) і придбана (внаслідок травм, післяопераційних ускладнень, запалення в яєчках і придатках, серцево-судинної недостатності, онкологічних захворювань, порушення лімфовідтоку від органів малого таза та ін.).

Гідроцеле за поширеністю також ділитися на одностороннє й двостороннє.

Водянка яєчок за формою перебігу може бути:

 1. Гостра. Причина запалення – рідина набирається швидко за день два, з’являється різкий біль і локальне почервоніння шкіри.
 2. Хронічна. Хвороба розвивається повільно протягом тижня і навіть місяців, болі найчастіше відсутні.

Виразність симптомів залежить від кількості рідини, що скупилася та приєднання ускладнень. Мінімальна кількість рідини практично ніяк не виявляється, не викликає болю і дискомфорту. Збільшення кількості рідини від 500 мл і вище проявляється в першу чергу больовим синдромом; появою дискомфорту в мошонці, тяжкості й розпирання; мошенка стає збільшеною, частіше грушеподібної форми, шкіра на ній натягнутою і гладкою, контури яєчок невідчутні.

Ускладнення водянки яєчок

Якщо водянку яєчок не лікувати, вона може перейти у важку стадію, обсяг накопиченої рідини досягає 1,5 – 2 л, а також розвиваються серйозні ускладнення.

 1. Атрофія яєчок (зменшення в розмірах і порушення їх функції) та збій сперматогенезу (формування, розвиток і дозрівання сперматозоїдів). Виникає внаслідок порушення кровообігу й компресії тканин яєчка, що може стати причиною безпліддя.
 2. Еректильна дисфункція розвивається на тлі тривалого впливу великої кількості рідини на тканини яєчка і кровоносну систему. При скупченні рідини в обсязі понад 1 л – ймовірність еректильної дисфункції суттєво збільшується.
 3. Інфікування, розвиток запалення і нагноєння.

Діагностика гідроцеле (водянки яєчок)

Постановка діагнозу, як правило, не викликає складнощів.

Спочатку доктор збере анамнез, уточнить ваші скарги, проведе огляд і пальпацію мошонки стоячи й лежачи. Для уточнення розмірів водянки яєчок, визначення кількості рідини та виключення таких захворювань як туберкульоз яєчка і його придатків, пухлини яєчка, а також пахово-мошонкової грижі лікар може призначити спеціальні методи дослідження. Такі як:

 1. Ультразвукове дослідження органів мошонки з доплерографією і без.
 2. Діафаноскопія (просвічування мошонки за допомогою спеціальної лампи для підтвердження діагнозу водянка яєчок і визначення її вмісту (рідина, кров, гній).
 3. МРТ і КТ органів малого таза і мошонки для виключення онкопатології.
 4. Лабораторні тести (аналіз крові на виявлення венеричних захворювань, дослідження сперми, онкомаркери та спеціальні туберкульозні тести).

Лікування водянки яєчок (гідроцеле) в медичному центрі ТОВ «Верба Медікал»

Лікування гідроцеле залежить від типу, виду і причин захворювання.

Лікування вродженого гідроцеле у дитини до 2 років полягає в простому спостереженні педіатра і дитячого уролога. Вроджена гідроцеле найчастіше викликано відкритим паховим каналом, по якому яєчка опускаються з черевної порожнини в мошонку. По досягненню 2-х річного віку паховий канал самостійно закривається, а водянка яєчок проходить самостійно.

У дорослих і дітей після 2-х років лікування водянки яєчка можливо тільки хірургічне, медикаментозні методи, а особливо народні, абсолютно безсилі.

Існує два методи хірургічного лікування: пунктування та операція.
Пункція – це відкачування рідини шприцом, виконується у виняткових випадках у послаблених і тяжкохворих, які мають протипоказання до оперативного лікування. Процедура дає тимчасовий ефект і 100% призводить до рецидиву (поновленню).

У світі використовується три види хірургічних операцій по лікуванню водянки яєчок (операція Вінкельмана, операція Бергмана, операція Лорда). В ході операції використовується місцева анестезія або загальний наркоз. Лікарі нашого медичного центру віддають перевагу першим двом через мінімальний розвиток рецидивів після оперативного лікування.

Показання до операції при водянці яєчок:

 • виникнення атрофії яєчок і порушення сперматогенезу;
 • приєднання інфекції або розвиток пахової грижі;
 • з’єднання водянки яєчка з черевною порожниною;
 • виражена болючість;
 • порушення ходи.

Протипоказання до оперативного лікування:

 • серцево-судинна недостатність II-III ст;
 • хронічні захворювання внутрішніх органів у стадії загострення;
 • порушення згортання крові;
 • цукровий діабет І типу;
 • онкологія.

Реабілітація після оперативного лікування.

Операції проводяться в режимі стаціонару одного дня, необхідності в госпіталізації немає. В післяопераційний період пацієнт перебуває вдома, приймає антибактеріальні та протизапальні препарати. Зовнішні шви знімаються через 7-12 діб.

У перші місяці не рекомендується піднімати важкості, перегріватися і піддаватися впливу ультрафіолету.

Переваги медичного центру ТОВ «Верба Медікал»

У медичному центрі ТОВ «Верба Медікал» ми проводимо виключно малоінвазивні хірургічні операції. Метод підбирається індивідуально і залежить не тільки від типу, виду захворювання, але й від індивідуальних фізіологічних особливостей пацієнта. Наші лікарі використовують сучасне обладнання, що дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях, а операція проходить безболісно, з мінімальною крововтратою і швидкої реабілітацією.