Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Фунікулоцеле або кіста сім’яного канатика – це патологія в м’яких тканинах, що оточують насіннєвий канатик. Являє собою новоутворення круглої форми у вигляді порожнини, наповненої рідиною. Може мати вроджений та набутий характер, діагностується фунікулоцеле як у дітей, так і у дорослих чоловіків. При невеликих розмірах не викликає дискомфорту і може довгий час залишатися непоміченою пацієнтом. Однак кіста має характерність до зростання і збільшення в розмірах. Прогресування захворювання викликає дискомфорт через тиск новоутворення на навколишні тканини, занедбана форма фунікулоцеле може стати причиною чоловічого безпліддя.

Причини виникнення фунікулоцеле

Фунікулоцеле може мати вроджений або набутий характер. Вроджене фунікулоцеле утворюється під час внутрішньоутробного розвитку. При неповному зарощуванні вагінального відростка очеревини іноді залишаються порожнечі в області сім’яних канатиків і придатків яєчка. Поступово вони заповнюються рідиною.

Причинами набутого фунікулоцеле можуть стати:

 • травми пахової області;
 • інфекції та запалення в статевих органах, в тому числі інфекції що передаються статевим шляхом;
 • застій крові в венах паху;
 • переохолодження.

Образование патологии может быть вызвано также изменением гормонального фона у подростков в период полового созревания.

Симптоми фунікулоцеле

На початковій стадії розвитку фунікулоцеле протікає безсимптомно. Зазвичай виявляється випадково під час профілактичного огляду в уролога або додаткових методів обстеження інших захворювань черевної порожнини та сечостатевих органів.

З розвитком патологія збільшується в розмірах і починає впливати на кровоносні судини та нервові тканини, що стає причиною постійного ниючого болю.

При пальпації промацується кругле пухлиноподібне утворення з гладкою поверхнею м’якої консистенції. Дане утворення не спаяно з навколишніми тканинами.

Відсутність лікування призводить до ускладнень – перекрут сім’яного канатика, утворення пахової грижі та ін. При цьому пацієнт відчуває гострий біль в паховій області.

Лікування фунікулоцеле

Неускладнена форма фунікулоцеле, як правило, не потребує лікування. Пацієнт залишається під наглядом лікаря, регулярно проходить огляд і не рідше 1 разу на рік проводиться УЗД мошонки. У разі прогресування патології лікар призначає лікування, метод якого залежить в першу чергу від швидкості розвитку захворювання та збільшення патології. Серед показань до операції можна виділити наступні:

 • збільшення розмірів новоутворення;
 • підозра на переродження в злоякісне новоутворення;
 • появу скарг на болі в області мошонки;
 • дискомфорт і погіршення якості життя.

Хірургічне лікування фунікулоцеле може здійснюватися різними методами.

 1. Пункція. Проводитися амбулаторно з використанням місцевої анестезії. Метою даної процедури є видалення рідини, що міститься в кісті. Метод дозволяє провести дослідження рідини. Але через високу ймовірність рецидиву використовується рідко.
 2. Аспірація зі склерозуванням. Після видалення рідини в порожнину кісти вводиться склерозант, який призводить до склеювання стінок. Метод більш ефективний, ніж пунція, але також існує ризик деяких ускладнень у вигляді запального процесу та рецидиву. Видалення кісти сім’яного канатика цим методом можливо тільки в разі повної впевненості у відсутності злоякісного процесу.
 3. Висічення кісти за допомогою лазерного або ультразвукового устаткування. Даний метод характеризується високою точністю впливу, високою ефективністю, практично повною відсутність ускладнень і рецидиву. Процедура проводитися амбулаторно.

Лікування кісти сім’яного канатика, особливо на початковій стадії, не є критичним, проте лікарі рекомендують негайно записатися до уролога при появі перших же симптомів або просто дискомфорту в області мошонки. Своєчасне обстеження дозволить скоротити лікування та зробити його більш ефективним.