Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Піодермії – це група гнійно-запальних захворювань шкіри, викликаних гноєрідною мікрофлорою – піококки, стафілококи і стрептококи. Серед дерматологічних захворювань у дітей піодермії займають перше місце. Найбільш частими проявами стафілодермій у дітей є остіофолікуліти і фолікуліт, а стрептодермії і змішаних гнійничкових інфекцій шкіри – імпетиго.

Імпетиго є дуже поширеною шкірної інфекцією, найчастіше вражає дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Основною причиною виникнення імпетиго можуть бути стрептококи, тоді його називають контагіозним імпетиго. У разі комбінованого ураження шкіри (стрептококами і стафілококами) розвивається звичайне (вульгарне) імпетиго.

Шлях передачі – побутовий (при використанні предметів загальної гігієни, через іграшки, одяг).

Мікротравми і забруднення шкіри сприяють легкому зараженню дітей піококками. Такі зараження часто призводять до ендемічних спалахів в дитячих колективах, бактерії передаються через предмети загального користування та іграшки. Тому дотримання в дитячих садах, таборах, школах належних санітарно-гігієнічних норм – особливо важливо.

Симптоми стрептодермії залежать від клінічної форми захворювання (контагіозне імпетиго, бульозні імпетиго, кільцеподібне імпетиго, суха стрептодермії, заїди і т.д.). Загальним для всіх видів стрептодермії є поява на ураженій ділянці шкіри маленької червоної плями, яка протягом кількох годин збільшується, а на її поверхні з’являється фліктена – міхур, заповнений гнійним вмістом. Надалі на поверхні фликтен виникає кірка, яка з часом відпадає, залишаючи на місці ураження пляму. Стрептодермії характеризуються швидким поширенням процесу по периферії. Тривалість захворювання від 1-ї до 3-х тижнів.

Найбільш частими проявами імпетиго є:

  • контагіозне імпетиго з розвитком фликтен, ерозій і корок на відкритих ділянках шкіри (обличчя, кінцівки);
  • бульозні імпетиго – поразка у вигляді бульбашок з напруженою покришкою і серозно-гнійним вмістом, розташованих на ступнях і гомілках, тильній і долонній поверхнях кистей;
  • щелевидное імпетиго (заїди) – локалізується в куточках рота, де відзначаються лінійні тріщини з гнійними корками, відкривання рота при цьому супроводжується болем;
  • імпетиго нігтьових валиків (турніоль) ураження виникає навколо нігтьових пластинок, має підковоподібна форму, сприяє інфікуванню наявність задирок;
  • суха стрептодермія – виникає на відкритих ділянках шкіри (обличчя, розгинальні поверхню верхніх кінцівок), переважно в літні місяці року при достатній інсоляції у вигляді плям білого або рожевого кольору з дрібними лусочками;
  • звичайне (вульгарне) імпетиго – є проявом змішаної (стрептостафілококковой інфекції), вогнища локалізуються частіше на обличчі, в області вух, рідше – на тулубі і кінцівках, характеризуються масивними жовтими “медовими” корками на тлі еритеми.

Діагностика і лікування піодермій в медичному центрі ТОВ «Верба Медікал»

Діагностика піодермій у дітей здійснюється на основі клінічного обстеження пацієнта лікарем дерматовенерологом в відділенні дитячої дерматології. Для підтвердження діагнозу вміст елементів висипу вирушає на бактеріологічне дослідження. Відповідно до особливостей клінічного перебігу дерматозу у кожного конкретного пацієнта, лікар підбирає максимально ефективний метод лікування піодермії.

Якщо висип носить обмежений характер, як правило, призначають місцеве лікування: на ділянки ураження наносять розчини анілінових барвників і антибактеріальні мазі, а навколишнє шкіру обробляють антисептичними розчинами. У разі поширених форм піодермій призначають антибактеріальні препарати системної дії, а також імуномодулятори (при необхідності) і полівітаміни. Категорично заборонено контакт з водою уражених і прилеглих до них ділянок здорової шкіри до повного регресу гнійничкових висипань, оскільки це сприяє поширенню інфекції на шкірі.