Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Родимка (невус) класифікація за типом родимок

Видалення родимок не завжди є необхідним. Родимка (невус) – це доброякісне пігментних утворень на шкірі, яке підноситься над нею або розташоване на рівні шкірних покривів. Захворювання відноситься до області дерматології. Зазвичай на тілі людини до 40 родимок, які найчастіше розташовуватися в місцях, що піддаються впливу ультрафіолетового випромінювання.

Виділяють кілька видів родимок:

 1. Пігментні родимки (веснянки) – це скупчення пігментних клітин, переповнених меланіном. Найбільше їх на обличчі, але вони можуть бути на будь-яких ділянках тіла, включаючи слизові оболонки, долоні і підошви стоп.
 2. Судинні (ангіоми та інші) утворюються в результаті розростання кровоносних судин.
 3. Вроджені родимки з’являються при народженні або протягом перших місяців. Такі невуси пропорційно збільшуються в розмірі в міру росту дитини, можуть досягати великих розмірів (20 см і більше).
 4. Придбані родимки виникають в будь-який момент життя, частіше невеликого розміру (до 6 мм).

Зазвичай видалення родимок не є гострою необхідністю, так як дані освіти нешкідливі для пацієнтів. Але іноді можуть стати проблемою для його здоров’я і життя, перероджуючись в злоякісну пухлину (меланому).

Залежно від макроскопічної картини родимки діляться на доброякісні, які рідко озлокачествляються і меланомоопасним типи. До першого типу відносяться:

 • Папіломатозний (висяча родимка) має пайову будова, підноситься над шкірним покривів, темно-коричневий колір або його відтінки, частіше несиметричну, схильну до зміни її форму в процесі життя;
 • Внутрідермальний має округлу форму, чіткі межі, однорідну, м’яку на дотик структуру, підноситься над шкірою, розмір може досягати 5 см, візуально нагадує бородавку;
 • Галоневус (невус Сеттона) – особливістю даного невуса є наявність депігментованих ділянки навколо невеликого освіти темного кольору, що виступає над шкірою, переважно зустрічається у хворих з вітиліго;
 • Фіброепітеліальний нагадує бородавку, має кулясту форму з вузькою ніжкою в підставі, еластичну, м’яку структуру, поверхня над ним однорідна, гладка і рівна, іноді є жорсткі волосся або судинний малюнок, схильний до травматизації і запалення, розмір рідко перевищує 1,5 см;
 • «Монгольська пляма» – це вроджений невус характерний для монголоїдної раси, більше схожий на порушення пігментації (сіро-синє забарвлення) в області крижів і сідниць.

До другого типу невусів відносяться такі:

 • Диспластичний (невус Кларка) – це плоске гладке пляма різного забарвлення в центрі і на периферії, яке майже не піднімається над шкірою;
 • Прикордонний пігментний – маленька родимка без чітких меж, темного кольору, злегка підноситься над шкірою;
 • Гігантський невус – вроджене утворення великих розмірів різного забарвлення і структури;
 • Блакитний це одиничний елемент синюватого кольору всередині якого є щільний болючий вузлик без чіткої характерної локалізації;
 • Невус Ота – вроджена генетична патологія у вигляді синьо-чорної плями, яка локалізується виключно на обличчі.

Наскільки необхідно видалення родимок?

Якщо родимка почала турбувати потрібно терміново записатися на прийом до дерматолога і отримати докладну консультацію лікаря. Необхідно провести обстеження і визначити тип родимки, ризик її малігнізації (малігнізація) і вибрати необхідну тактику. Доцільність чи необхідність видалення родимок може визначити тільки лікар після обстеження.

Потрібно бити тривогу якщо:

 • Невус швидко починає збільшуватися в розмірах;
 • Змінився колір родимки;
 • Поява болючості, кровоточивості і свербіння;
 • Змінився шкірний малюнок на родимці, випали волоссячко на ній.

Важливо знати! При своєчасному зверненні рак шкіри повністю виліковний.

Діагностика родимок (невусів)

Консультація лікаря дерматолога в клініці ТОВ «Верба Медікал» з приводу пігментних утворень шкіри містити кілька етапів:

 • Опитування. Лікар дерматолог деталізує характер скарг, особливості появи і зростання родимок, можливість їх травмування, запалення. Уточнює наявність певних чинників до переродження в злоякісну пухлину.
 • Об’єктивне дослідження. Основний акцент ставиться на визначенні виду родимки, її характеру, глибини залягання до шкірних структурам.
 • Дерматоскопія. Відноситься до обов’язкових методів дослідження, дозволяє проаналізувати мікроскопічну структуру шкіри, роблячи прозорим його роговий шар. Основним завданням даного обстеження є виключення мелономи.
 • Гістологічне дослідження. У рідкісних випадках при неможливості виключити злоякісне утворення вдаються до біопсії шкіри (взяття шматочка шкіри) з подальшим направленням на гістологічне або імуногістохімічне дослідження.

Методи видалення родимок

Видалення родимок в межах здорових тканин є єдиним методом їх лікування. Ні в якому разі, самостійно видаляти пігментні освіти не можна! Необхідно звернеться до дерматолога, хірурга або дерматоонколога.

Показання до видалення родимок, якщо немає підозри на онкологію:

 1. Значне збільшення в розмірах за короткий час.
 2. Зміна кольору невуса, його освітлення або потемніння.
 3. Асиметрична форма, нерівні, зубчасті края.
 4. Зміна щільності родимки, її затвердіння або розм’якшення.
 5. Запалення, набряк, почервоніння, поява сверблячки.
 6. Освіта на поверхні кірочок, лущення, поява крові.
 7. Локалізація на тілі в незручних і травмонебезпечних місцях.

До відносних показань можна віднести естетичний і фізичний дискомфорт, постійне травмовані аксесуарами, предметами одягу.

Видалення родимок протипоказано в разі малігнізації (переродження) новоутворення і вагітність, період лактації.

Видалення родимок в клініці ТОВ «Верба Медікал»

 1. Кріодеструкція – використовується низькотемпературне контрольоване вплив рідким азотом, тобто виконується заморожування;
 2. Електрокоагуляція – руйнування пігментного освіти відбувається за рахунок високої температури від впливу електричного струму;
 3. Лазерне видалення – випаровування (вапорізація) вибраної ділянки виконується за допомогою направленого лазерного променя;
 4. Радіохвильове видалення родимок – розріз і коагуляція (зупинка кровотечі) проводитися за рахунок високочастотне хвиль, характеризується мінімальною кількістю ускладнень і швидким одужанням;
 5. Хірургічне висічення – застосовується у пацієнтів з родимками великих розмірах, при неможливості проведення пластики для закриття дефекту шкіри або неможливості виключити захворювання шкіри (в цьому випадку дотримуються всі принципи абластики в онкохірургії).

Кожен метод має свої переваги і недоліки. Тому для максимальної ефективності видалення родимок виробляється індивідуально підібраним, після огляду дерматологом, методом.

Лікарі дерматологи, хірургії та онкохірурги в нашому медичному центрі мають можливість використовувати різні методи лікування. Однак, з огляду на необхідність обов’язкового гістологічного підтвердження діагнозу ми віддаємо перевагу радіохвильовому і хірургічного лікування.

Видалення родимок проводитися апаратом «Фотек», перевагами якого можна виділити такі:

 • мала травматичність тканин;
 • безболісність;
 • ефективна зупинка кровотечі;
 • можливість видалення родимки за один прийом;
 • відсутність рецидивів;
 • добрий естетичний результат.

Радіохвильове видалення родимок не вимагає спеціальної підготовки. Перед процедурою операційне поле обробляється антисептиком, виконується місцеве знеболення сучасними анестетиками. Тривалість операції 15-20 хв. Закінчується операція накладенням пов’язки і хворий може повертатися додому. Період реабілітації короткий 10-12 днів, без утворення шрамів і рубців.

Записатися на прийом до дерматолога нашого медичного центру ви можете на цій сторінці нашого сайту, по телефону або безпосередньо в нашій клініці.