Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Абсцес – це гнійно-некротичні захворювання, яке характеризується запаленням тканин з утворенням порожнини заповненої гнійним вмістом. Найчастіше вражаються підшкірно-жирова клітковина, тканини м’язів, міжм’язові простору, окремі органи, кістки і т.д.

Найчастіше абсцес розвивається на тлі різних травм, запальних захворювань (остеомієліт, лімфаденіт, фарингіт, ангіна, пневмонія, хвороба Крона, парапроктит). Патогенна мікрофлора (найчастіше золотистий стафілокок, кишкова паличка, протей) потрапляє в тканину викликаючи некроз клітин, утворення порожнини заповненої гноєм і оточеній пиогенной капсулою. При прогресуванні захворювання, коли капсула проривається, вміст капсули може потрапляти в навколишні тканини, що призводить до подальшого поширення патогенної мікрофлори, продуктів розпаду тканин, ендо- та екзотоксинів. Все це може привести до серйозних ускладнень, таких як: сепсис, флегмона або гангрена навколишніх тканин, менінгіт перитоніт, емпієма плеври і інші.

Симптоми гнійного абсцесу

Клінічна картина абсцесу в залежності від локалізації (місця утворення) може мати деякі особливості, проте характеризується розвитком загальних і місцевих симптомів.

Так, до місцевих симптомів належать:

  • почервоніння шкіри в місці утворення абсцесу;
  • виникнення локальної хворобливості (почуття розпирання, посіпиванія, посмикування);
  • місцевого підвищення температури в ураженій зоні;
  • прояв набряку і припухлості;
  • зниження функції ураженої органу і тканини.

До загальних симптомів можна віднести:

  • загальну слабкість, нездужання;
  • головний біль;
  • втрату апетиту;
  • підвищення температури тіла;
  • інші.

При будь-якій підозрі на наявність гнійного абсцесу необхідно записатися на прийом до хірурга.

При первинному огляді хірург проводить опитування скарг, об’єктивне обстеження (огляд, пальпацію, перкусію). У більшості випадків абсцес має поверхневий тип, що не вимагає додаткової діагностики. Однак при підозрі на наявність глибоких процесів призначаються додаткові методи дослідження (лабораторні аналізи, ультразвукова діагностика, комп’ютерна томографія).

Лікування гнійного абсцесу

Гнійний абсцес легко виліковується засобами амбулаторної хірургії, але терапевтичного лікування немає. Це захворювання можна вилікувати тільки шляхом хірургічне втручання. Яке полягає в розтині порожнини з гнійним вмістом, спорожнення і санації з подальшим дренуванням її до повного очищення і загоєння. У післяопераційному періоді проводиться протизапальна і антибактеріальна терапія, призначатися перев’язки.

У нашій клініці прийом ведуть лікарі хірурги з великим досвідом в амбулаторної хірургії Чумак С.А. та Солодовник О.В. Виконуються операції з використанням сучасного обладнання (розріз тканин і гемостаз (зупинка кровотечі) проводиться радіохвильовим апаратом Фотек) під місцевою анестезією. Все це дозволяє проводити хірургічне лікування без госпіталізації з мінімальними больовими відчуттями.

В подальшому пацієнту необхідно регулярно міняти пов’язки з мазями і антисептиками, приймати знеболюючі, протизапальні та антибактеріальні препарати.