Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Кіста піхви – це доброякісне новоутворення, круглої або овальної форми, що являє собою еластичну капсулу, прикріплену до стінок піхви, наповнену рідиною. Розміри кісти піхви варіюються від 1 до 10 см. Збільшення в розмірах цього новоутворення може бути викликано тільки накопиченням в ньому рідини. На початковій стадії захворювання проходить безсимптомно, виявити кісту піхви можливо тільки в процесі гінекологічного огляду. У міру зростання кіста піхви викликає дискомфорт під час руху, болі під час статевого контакту, відчуття чужорідного тіла.

Причини виникнення кісти піхви

Кіста піхви може бути одного з двох типів за причинами походження:

 1. Вроджена.
 2. Набута.

Вроджена кіста утворюється під час внутрішньоутробного розвитку, часто поєднуються з вадами розвитку репродуктивних органів.

Придбана киста формується на передній або задній стінці. Причиною її виникнення можуть стати:

 • травми і пошкодження тканин піхви, що призводять до гематом;
 • оперативне втручання;
 • післяпологові травми та/або розриви;
 • запальні процеси.

Симптоми кісти піхви

Симптоматика кісти піхви залежить від її локалізації та розмірів. Якщо розмір новоутворення не перевищує 2-3 см, як правило, вона ніяк себе не проявляє і може бути виявлена тільки під час гінекологічного обстеження.

Збільшення розмірів кісти супроводжується такими симптомами, як:

 • дискомфорт та/або больові відчуття, особливо під час і після статевого контакту;
 • відчуття стороннього тіла в піхві;
 • дискомфорт при сечовипусканні, помилкові позиви (якщо кіста розташована на передній стінці піхви і тисне на сечовий канал).

Лікування кісти піхви

Видалення кісти піхви призначається в разі, коли кіста досягає великих розмірів або існує ризик утворення абсцесу. Кіста маленьких розмірів, яка не викликає дискомфорту, не є критичною ситуацією для негайного хірургічного втручання.

Існує кілька методів хірургічного лікування кісти піхви.

 1. Пункційна аспірація. Метод полягає в заборі рідинного вмісту кісти через прокол капсули. Найбільш щадний метод, але завжди дає рецидив. Даний метод використовується для вагітних пацієнток або при кістозних утвореннях дуже великого розміру, як підготовчий етап до їх повного видалення.
 2. Марсупіалізація. В цьому випадку розтинається стінка кісти, порожнина її очищається і потім стінки кісти підшиваються до стінок піхви. Даний метод дозволяє уникнути рецидиву захворювання.
 3. Повне видалення кісти, при якому хірург повністю видаляє новоутворення разом з міститься рідиною. На слизову оболонку накладаються шви.

В гінекологічному відділенні медичного центру ТОВ «Верба Медікал» для розтину і видалення кісти піхви використовується радіохвильове обладнання. Операція проводиться амбулаторно і не вимагає госпіталізації. Немає тривалого відновного періоду. Радіохвильове видалення кісти піхви – це найбільш ефективна і щадна процедура. Даний метод лікування виключає рецидив захворювання.

Записатися до гінеколога в Сумах Ви можете по телефону медичного центру ТОВ «Верба Медікал» або заповнивши форму записи на нашому сайті.