Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Осередкове облисіння або гніздова алопеція – захворювання, що характеризується ураженням волосяних фолікулів, стійким або тимчасовим нерубцовим випаданням волосся. Втрата волосся часто дуже турбує пацієнтів з косметичних і психологічних причин, однак може бути і важливою ознакою системного захворювання.

Причини алопеції

Алопеція є аутоімунним захворюванням з генетичною схильністю. Це пов’язано перш за все з тим, що під час перебування в фазі зростання спостерігається «атака» волосяних цибулин їх власними Т-лімфоцитами. Провокуючими факторами облисіння можуть бути:

 • Стреси;
 • Вірусні і бактеріальні інфекції;
 • Захворювання сполучної тканини (системний червоний вовчак);
 • Прийом антибіотиків;
 • Патологічний стан ендокринної системи (аутоімунний тиреоїдит, цукровий діабет та ін.);
 • Дієти, що призводять до дефіциту деяких мікроелементів (залізо, біотин, цинк).

Залежно від клінічних прояви виділяють кілька форм гніздної алопеції:

 • При локальної (обмеженою) формі – на волосистій частині голови визначають один або кілька чітко окреслених округлих вогнищ алопеції.
 • При субтотальної формі – на шкірі волосистої частини голови відсутня більш ніж 40% волосся.
 • При офіазісі вогнища алопеції мають стрічкоподібну форму, охоплюють всю крайову зону росту волосся (облисіння в потиличній і скроневих областях).
 • Дифузна форма – характеризується частковим або повним дифузним порідіння волосся.
 • При тотальній формі спостерігається повна втрата волосся.
 • При універсальній формі волосся відсутні в області зростання брів, вій, а також на шкірі тулуба.

Діагностика алопеції

Діагностика алопеції включає в себе: загальний огляд та збір анамнезу, проведення тріхоскопіі, обстеження гормонального фону, іноді для уточнення діагнозу може знадобитися панч-біопсія.

При правильному догляді за шкірою голови і своєчасному лікуванні зазвичай ріст волосся відновлюється. Однак, перебіг захворювання в кожному випадку індивідуальний – іноді можливі рецидиви з повторним випадінням. У будь-якому випадку не варто впадати у відчай і опускати руки, тому що при даній патології психоемоційне благополуччя один з «ключів успіху». Пам’ятайте, що сучасна дерматологія успішно виліковує це захворювання, а своєчасне звернення до лікаря-дерматолога значно спростить і прискорить лікування.

Як лікувати облисіння (алопецію)

Лікування алопеції комплексне. Використовуються зовнішні препарати, що стимулюють ріст волосся (такі як розчин міноксиділа, або топічні гормональні лікарські засоби), ін’єкції глюкокортикостероїдів в осередок, прийом таблетованих препаратів, PRP і мезотерапія, кріомасаж і т.д.

Оцінка ефективності отриманого пацієнтом, медикаментозного лікування в динаміці проводиться за допомогою тріхоскопіі. Цей метод є найбільш надійним способом для призначення лікування при випаданні волосся і його контролю. Під час діагностики, завдяки комп’ютерній обробці результатів, детально реєструється стан волосяного покриву голови, а саме: товщина і якість волосяного фолікула, кількість волосяних фолікулів на кожному квадратному сантиметрі поверхні шкіри, відсоток випадають і зростаючих волосся, ступінь їх стоншування і прогресування випадання. Отримані методом тріхоскопіі результати служать об’єктивним діагностичним інструментом в оцінці ефективності призначеного лікування, тому рекомендується проводити діагностику кожні 3 або 6 місяців.

Таку діагностику якісно проведуть фахівці медичного центру ТОВ «Верба Медікал» , нададуть вам детальну консультацію і підберуть ефективний метод лікування. Записатися до дерматолога нашої клініки ви можете за телефоном або заповнивши форму записи до лікаря на нашому сайті.