Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Рожевий лишай Жибера (також називають пітиріаз рожевий, хвороба Жибера, розеола лущиться) – це гострий запальний дерматоз, що самостійно вирішується. Для рожевого лишаю характерні овальні або монетовидні плями та папули, що лущаться.

Причини виникнення рожевого лишаю

До теперішнього часу причини прояви хвороби Жибера (рожевий лишай) невідомі. Захворювання пов’язують з інфекційної природою (вірус) – це найбільш поширена теорія. В останні роки особлива увага приділяється ролі вірусу герпесу 6 і 7 типів у розвитку рожевого лишаю, однак етіологічний агент (збудник захворювання) до цих пір не виявлено. Непрямими свідоцтвами інфекційної природи рожевого лишаю виділяють його сезонні коливання, наявність продромальних симптомів у деяких пацієнтів (характерні тільки для вірусних захворювань), а також циклічність перебігу захворювання і розвиток імунітету.

Епідеміологія

Рожевий лишай Жибера найчастіше розвивається в демісезонні (восени або навесні). В основному захворювання зустрічається у підлітків, люди похилого віку і діти молодшого віку рідко схильні до цього захворювання.

Клінічні прояви

У більшості випадків рожевий лишай починається з появи на шкірі однієї, двох або трьох материнських бляшок. Зовні вона виглядає як яскраво рожева пляма, що лущиться. Досягає розмірів приблизно 3-5 см в діаметрі. Через 7-10 днів з’являються множинні висипання на шкірі у вигляді овальних або круглих рожевих плям. В основному локалізація висипу – кінцівки і тулуб.

Протягом декількох днів відбувається збільшення плям до 2 і більше сантиметрів. Через деякий час середина плями стає жовтуватою, починається лущення рогового шару. По краях плями зберігають рожевий колір, лущення припиняється. Нові елементи висипу можуть з’являтися протягом 2-3 тижнів. Після цього плями бліднуть і зникають, залишаючи після себе ділянки гіперпігментації або депігментації. Через деякий час шкіра набуває нормального кольору.

Близько 50% пацієнтів з хворобою Жибера відчувають легкий свербіж під час хвороби, чверть всіх пацієнтів зовсім не відчувають ніяких суб’єктивних симптомів. У період, коли рожевий лишай прогресує, можливе незначне підвищення температури тіла, слабкість, збільшення лімфовузлів.

Лікування рожевого лишаю жибера

Попри те, що рожевий лишай проходить самостійно через деякий час (від 5 до 9 тижнів), лікарі дерматологічного відділення рекомендують негайно звернутися до лікаря при перших симптомах. Серйозна небезпека полягає в схожості симптомів лишаю Жибера з іншими, більш серйозними захворюваннями. І поставити точний діагноз може тільки лікар. Часто для цього потрібне проведення додаткової діагностики та аналізів.

Саме ж лікування найчастіше направлено на полегшення прояви симптомів. Антигістамінні препарати для зняття свербіння; мазі для зменшення лущення і полівітамінні комплекси для підвищення імунітету.
Із загальних рекомендацій дерматологів, на період лікування рожевого лишаю, можна виділити наступні:

  • не можна терти тіло мочалкою;
  • рекомендується носити білизну тільки з натуральної бавовни;
  • не можна розчісувати уражені місця.

На первинній консультації дерматолога в медичному центрі ТОВ «Верба Медікал», після проведення огляду, лікар поставить точний діагноз, визначить причину захворювання і підбере оптимальний метод лікування. За необхідністю призначить додаткові методи лабораторної діагностики. Методи лікування і препарати підбираються індивідуально.

Записатися до дерматолога в медичний центр ТОВ “Верба Медікал” можна за телефоном нашої клініки або заповнивши форму запису на нашому сайті.