Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Фотодерматоз – це група дерматологічних захворювань, викликаних підвищеною чутливістю шкіри до дії всіх видів сонячних променів – видимих променів, ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання. Проявляються у вигляді запалення, почервоніння або висипки на шкірному покриві.

Найглибший вплив здійснюють ультрафіолетові промені. Вони проникають в дерму і викликають дистрофічні зміни сполучної тканини при тривалій дії. Тим самим прискорюється процес старіння шкіри (фотостаріння, геродермія). Також УФ промені сприяють розвитку меланоми, і навіть здатні викликати пошкодження ДНК і мутацію в клітинах шкіри.

Чутливість шкіри до дії ультрафіолетових променів індивідуальна і багато в чому залежить від кольору шкіри людини.

Основні види і форми фотодерматозов

  1. Сонячний опік. Розвивається дуже швидко при гіперінсоляції. Йому схильні люди з підвищеною фоточутливістю шкіри. Прояви сонячного опіку – еритема, свербіж, у важких випадках – набряк, везикули, бульбашки. Супроводжується болем, підвищенням температури, і загальним нездужанням. Важка форма сонячних опіків несуть ризик розвитку меланоми.
  2. Поліморфний фотодерматоз. Захворювання, як правило, проявляється навесні, викликане першими інтенсивними променями сонця. Після інсоляції (впливу) до клінічного прояву може пройти від 1 до 10 днів. Проявляється почервонінням шкірного покриву, появою невеликих бульбашок і вузликів, що мають тенденцію до злиття і утворення бляшок. Супроводжується свербінням.
  3. Сонячна кропив’янка. Виявляється утворенням різноманітних плям на шкірі, бульбашок і пухирів. Супроводжується сильним свербежем. Часто такі утворення зливаються, утворюючи великі ділянки ураження.
  4. Актинічний (сонячний) кератоз. В основі цього захворювання лежить ушкодження кератиноцитів. Воно з’являється в результаті багаторічного і регулярного впливу сонячних променів на шкіру. Проявляється появою жорстких ороговілих елементів, які спаюються зі шкірою. Мають округлу або овальну форму. Жорсткі і шорсткі на дотик. Захворювання відносять до передракових.

Лікування фотодерматозу

Лікування фотодерматозу починається з встановлення причини захворювання. В першу чергу потрібно її виключити. Для місцевої терапії використовуються вологі обгортання з настоєм ромашки, календули, зеленого чаю та ін. Також використовуються креми з декспантенол, метилурацилом, цинком, глюкокортикоїди (гідрокортизон, мометазон і ін). Наявність гнійних ускладнень вимагає обробку антисептиками (хлоргексидин).
Призначаються глюкокортікоїдниє, нестероїдні протизапальні, антигістамінні препарати (аспірин, індометацин, цетиризин, лоратадин), які блокують дію медіаторів запалення. Препарати можуть бути у вигляді пігулок або ін’єкцій.

Через велику кількість видів фотодерматозу, а також причин захворювання, дерматологи рекомендують не займатися самодіагностикою та самолікуванням. Для уникнення важких ускладнень краще відразу записатися на прийом до лікаря дерматологічного відділення.

У сумському медичному центрі ТОВ “Верба Медікал” досвідчені дерматологи проведуть обстеження, визначать причину фотодерматозу та підберуть ефективне лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму пацієнта.

Профілактика фотодерматозов

  • уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями, носити головні убори з полями або козирком та одяг з натуральних тканин, оскільки синтетична тканина пропускає ультрафіолетові промені;
  • користуватися сонцезахисними окулярами та сонцезахисними кремами;
  • не проводити скрабування шкіри перед інсоляцією, оскільки роговий шар шкіри виконує захисну функцію;
  • рекомендується на початку весни здійснювати дозоване опромінення ультрафіолетом з поступовим збільшенням дози, це створює стійкість до сонячного опромінення.