Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Первинна хірургічна обробка (ПХО) рани – це комплекс заходів в амбулаторній хірургії , спрямований на запобігання поширенню ранової інфекції і швидке загоєння відкритих пошкоджень тканин.

Наявність великих ран – пряме показання для звернення до хірурга. Тільки лікар може визначити необхідність в дезінфекції та хірургічної обробки отриманої рани. Ефективність виконання первинної хірургічної обробки рани прямо пропорційно часу від моменту отримання травми, чим раніше звернувся потерпілий, тим швидше загоєння.

Первинна хірургічна обробка зазвичай складається з декількох основних етапів:

  1. Огляд рани для оцінки характеру і глибини ураження для визначення подальшої тактики лікування.
  2. Видалення залишків одягу, бруду, крові за допомогою мильного розчину або 0,5% нашатирного спирту з подальшим висушуванням і дворазовим змазуванням країв рани антисептиками.
  3. Розсічення країв рани проводять з метою доступу до більш глибоких відділів рани для видалення сторонніх тіл, згорнутої крові і зупинки кровотечі. Дана маніпуляція проводиться під місцевим або провідникові знеболенням.
  4. Висічення рваних, розтрощених, нерівних країв рани виконується в межах життєздатних тканин. Рани з різаними і рубаними рівними краями не підлягають хірургічній обробці.
  5. Туалет (обробка порожнини рани антисептиками) і гемостаз (зупинка кровотечі) по ходу проведення операції.
  6. Первинний шов на рану із залишенням гумового випускника при повній впевненості відсутності ранових каналів і загрози розвитку ранової інфекції.
  7. При неможливості провести ушивання рани, остання ведеться відкрито з пухкою тампонадою серветками змоченими антисептичним розчином і подальшим накладення відстрочених швів.
  8. Спостереження за перебігом ранового процесу в післяопераційному періоді (виконання перев’язок, медикаментозна терапія, обмеження фізичного навантаження та інше).

У разі пошкодження сухожиль, нервів, великих судин проводяться додаткові маніпуляції по їх відновленню та для подальшого лікування може знадобитися переведення пацієнта в хірургічне або травматологічне відділення.

При правильно проведеному лікуванні загоєння рани як правило не перевищує 10-12 днів. Тому так важливо відразу звернутися за допомогою. Важливо пам’ятати, що самолікування не рідко призводить до серйозних ускладнень.

У медичному центрі ТОВ «ВЕРБА МЕДІКАЛ» приймають кваліфіковані лікарі хірурги Солодовник О.В. та Чумак С.А. Записатися до лікаря ви можете за телефоном клініки або заповнивши форму запису на сайті.